cuspelczyce

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem"

Zgodnie z ustawą z dnia 4 listopada 2016 roku Asystent Rodziny wspiera kobiety w ciąży i rodziny wychowujące dzieci z ciężkimi problemami zdrowotnymi.

W ramach kompleksowego wsparcia dla kobiet w  ciąży i  rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, a także dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i  nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, możesz skorzystać z pomocy asystenta rodziny, który pełni rolę koordynatora i przewodnika rodzin po systemie oferowanego wsparcia.

Asystent nie tylko odpowie na pytania, ale też na podstawie pisemnego upoważnienia będzie mógł załatwiać (w imieniu kobiety w ciąży) sprawy w różnych instytucjach. Asystent pomoże także rozwiązać problemy opiekuńczo-wychowawcze.

Rolą asystenta rodziny jest koordynacja poradnictwa w zakresie:

  • przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowywaniu dziecka,
  • wsparcia psychologicznego,
  • pomocy prawnej, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych,
  • dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej.

Koordynacja poradnictwa przez asystenta rodziny polega na:

  • składaniu wniosków do podmiotów realizujących wsparcie o podanie informacji o możliwym do zrealizowania przez nie wsparciu,
  • opracowywaniu wspólnie z osobami objętymi poradnictwem katalogu możliwego do uzyskania wsparcia,
  • składaniu wniosków w celu umożliwienia skorzystania ze wsparcia w imieniu osób objętych poradnictwem, na ich żądanie i na podstawie ich pisemnego upoważnienia, do podmiotów realizujących wsparcie, tj. jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek organizacyjnych realizujących wsparcie rodziny lub innych jednostek, z wyłączeniem podmiotów opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  • składaniu wniosków do podmiotów realizujących wsparcie o udzielenie informacji o zakresie udzielonego wsparcia, z wyłączeniem placówek opieki zdrowotnej.

Pomoc asystenta rodziny skierowana jest do:

  • kobiet posiadających dokument potwierdzający ciążę,
  • ich rodzin lub rodziny z dzieckiem dysponującym zaświadczeniem o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu wystawionym przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej.

Informacje prawne

Telefon zaufania
800 12 12 12

Niebieska linia
22 668 70 00

Numer alarmowy
112

Policja
997

Straż pożarna
998

Pogotowie ratunkowe
999

 

Kontakt

CENTRUM USŁUG SPOŁECZNYCH
ul. Ogrodowa 19A, 73-260 Pełczyce
Telefon: 95 768 51 81
Godziny urzędowania:
poniedziałek: 7:00 - 15:00
wtorek: 7:00 - 16:00
środa - czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 07:00 - 14:00